Болюча проблема – повторне забруднення річок Хомора та Случ

Болюча проблема – повторне забруднення річок Хомора та Случ знову глибоко непокоїть і спонукає до рішучих та скоординованих дій.

Терміново з даного приводу у райдержадміністрації відбулася нарада. За дорученням голови райдержадміністрації Миколи Вельчинського було  створено оперативну групу у складі представників УДС України з НС у Житомирській області, Управління Держпродспоживслужби в Баранівському районі та Баранівського відділення Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Оперативна група провела  обстеження  басейнів річок Хомора та Случ  на предмет чергового їх забруднення. У ході якого було встановлено, що вода в р.Хомора  світло-сірого (свинцевого) кольору, мутна,  відчувався їдкий неприємний запах каналізаційних стоків, у воді відбуваються процеси гниття та бродіння невідомих речовин. У межах смт. Першотравенськ (під мостом на в’їзді до селища) виявлено  загибель риби (окремі екземпляри малька).  Також спостерігалося забруднення   перед місцем  впадіння   р.Хомора в р.Случ  (дещо меншої інтенсивності) та скупчення живої риби під поверхнею води.

Першотравенським селищним головою Денисюком О.Ф. для ознайомлення зі станом  забруднення р.Хомора у селищі Першотравенськ були запрошені активісти та селищний голова смт.Понінка Полонського району Хмельницької області.

Дана ситуація набула широкого розголосу серед населення смт.Першотравенськ, сіл Глибочок, Марківка.   Для вивчення питання  забруднення річок Хомора та Случ  при  райдержадміністрації було створено робочу групу, до складу якої було залучено представників райдержадміністрації, Баранівського районного сектору УДС України з НС у Житомирській області, Баранівського відділення поліції Новоград-Волинського відділу ГУНП в Житомирській області, Новоград-Волинської місцевої прокуратури, Управління Держпродспоживслужби в Баранівському районі. До роботи комісії приєдналися представники Державної екологічної інспекції Житомирської області, Головного управління  Держпродспоживслужби в Житомирській області, Житомирської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини. Було проведено повторне обстеження річок Хомора та Случ.

Робочою групою встановлено, що, починаючи від кордону Хмельницької і Житомирської областей, річка Хомора  має світло-сірий(свинцевий) колір, дуже мутна, не прозора, біля берегів, у затонах та на рослинності накопичення темно-сірих вкладень, відчувається їдкий неприємний запах господарсько-фекальних стоків. У районі смт.Першотравенськ та с.Глибочок живої риби,  практично, немає, виявлені окремі екземпляри малька мертвої риби.

Як повідомили жителі зазначених  населених пунктів Баранівського району та прилеглих Полонського району Хмельницької області, очисні споруди ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», на які потрапляють промислові та господарсько-фекальні стоки самого підприємства та селища Понінка, не спроможні  ефективно їх очистити. Тому  підприємством використовується  кілька відстійників, де збираються стоки, і з яких періодично проводяться залпові скиди в р.Хомора (у вечірній та нічний час, один раз на 2-5 днів). Вище підприємства у смт.Понінка на річці Хомора облаштовані шлюзи, котрі відкриваються після скиду нечистот для промивки русла річки біля місця їх скиду. Тому при огляді труби, з якої стоки потрапляють у річку (на території Полонського району), слідів несанкціонованих скидів, практично,  виявлено не було. На даний час річка Хомора є мілководною, з малою течією, тому розповсюдження нечистот проходить повільно і, на момент обстеження, значна їх концентрація акумулювалася у районі смт.Першотравенськ та села Глибочок.

У с.Марківка, перед місцем впаду р.Хомора в р.Случ,  візуально концентрація забруднюючих речовин  була значно  нижча, ніж  в р.Хомора поблизу смт.Першотравенськ та с.Глибочок , спостерігалися колонії малька живої риби.

Річка Случ, перед та після впадіння у неї річки Хомора, була прозора, без особливостей, мертвої риби не виявлено.

Заступником начальника  СВ  Баранівського ВП Новоград-Волинського ВП ГУ НП в Житомирській області  складено протоколи огляду місць події в присутності представників ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області, Управління Держпродспоживслужби в Баранівському районі та  Житомирської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини.

Проведені фото та відеозйомка місць події,  роз’яснювальна робота серед населення щодо  недопущення напування тварин водою з річок Хомора та Случ , купання, ловлі риби тощо.

Відібрано 9 зразків  води та один зразок риби для санітарно-гігієнічних, мікробіологічних та хіміко-токсикологічних  досліджень, які було  направлено до Житомирської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини  і Баранівського відділення Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України .

  Результати досліджень води наступні :

    -- р. Хомора ( межа Житомирської і Хмельницької областей, смт. Першотравенськ):

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 104   колонієутворюючих одиниць (КУО), при нормі -   5,0 на 103 , патогенна мікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками: інтенсивність запаху- 4 бали ( норма-не більше 1 балу), характер - затхлий,  ХСК (хімічне споживання кисню)-55,4 мг02/дм3 ,  при нормі -- 30   мг02/дм , зважені речовини -20,0мг/ дм3   , при нормі   -15,0 мг/ дм3.

-  р.Хомора, смт.Першотравенськ (район  мосту):

за  мікробіологічними показниками : індекс лактозопозитивних кишкових паличок -5,0 на 103 КУО , патмікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками:  інтенсивність запаху- 5 балів , характер - затхлий;  ХСК-105,6 мг02/дм3 ,   зважені речовини -27,0мг/ дм.

-  р.Случ ( біля понтонного містка, до злиття з р.Хоморою, смт. Першотравенськ):

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -5,0 на 103 КУО , патмікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками : інтенсивність запаху- 2 бали,  характер болотний;    ХСК-81,8 мг02/дм.

- р.Случ ( нижче місця   злиття річок Случ і Хомора ),  с.Марківка:

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 104 КУО, патмікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками: інтенсивність запаху 2 бали,  характер -  болотний ,  ХСК-73,9 мг02/дм.

- р. Случ,  зона відпочинку,  (р-н кладки)  м.Баранівка:

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -5,0 на 103 КУО , патмікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками:  інтенсивність запаху- 2 бали, характер - слабо болотний,    ХСК-46,5 мг02/дм3 , зважені речовини -16,5мг/ дм3   .

У відібраних зразках риби, які були досліджені Житомирською регіональною державною лабораторією ветеринарної медицини,  пестицидів та токсичних елементів не знайдено.

17-18.05.17р. відбулось чергове забруднення річки Хомора в районі смт.Першотравенськ та села Глибочок.   Оперативна група  у складі начальника управління економічного, агропромислового розвитку, архітектури та ЖКГ Баранівської РДА, представників УДС України з НС у Житомирській області, Управління Держпродспоживслужби в Баранівському районі та Баранівського відділення Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» виїхала на місце події та провела  обстеження  басейнів р.Хомора та р.Случ  на предмет чергового забруднення цих річок. Встановлено, що вода в р.Хомора такого ж  світло-сірого (свинцевого) кольору,  дуже мутна, як і була 10.05.17р. На відстані відчувається   запах каналізаційних стоків, у воді спостерігаються сторонні скопичення включень, залишки після процесів гниття та бродіння невідомих речовин. У межах смт. Першотравенськ мертвої риби не виявлено.  Також спостерігається забруднення   в місці впадіння   р.Хомора в р.Случ    та скупчення риби під поверхнею води.

Стоки з труби  після очисних споруд  ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», які  потрапляють у річку Хомора (на території Полонського району) сіро-білуватого кольору, мутні, піняться.  

Також 18.05.17р. відбулася зустріч робочої групи з керівництвом  ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», на якій розглядалося дане питання, але керівництво підприємства заперечує факт причетності до забруднення.

Паралельно з робочою групою розпочалося сумісне обстеження річки Хомора  Державними екологічними інспекціями Житомирської та Хмельницької областей. 

17-18.05.2017р. відібрано чотири проби води на санітарно-гігієнічні та мікробіологічні  дослідження  та направлено до лабораторій Баранівського відділення Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України».  Результати досліджень наступні :

р.Хомора( межа Житомирської і Хмельницької областей , смт. Першотравенськ), дата відбору 17.05.2017р :

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 104 КУО в 1дм , при нормі -  5,0 на 103 КУО, патогенна мікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками: інтенсивність запаху- 3 бали ( норма-не більше 1 балу), характер -  болотний ;    ХСК (хімічне споживання кисню) -51,1 мг02/дм3 ,  (норма до 30,0   мг02/дм ), зважені речовини -22,5мг/ дм3    (норма  до 15,0 мг/ дм).

р. Хомора( межа Житомирської і Хмельницької областей , смт. Першотравенськ)  дата відбору 18.05.2017р:

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 104 КУО в 1дм , патогенна мікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками: інтенсивність запаху- 5 балів, характер-  болотний ,    ХСК-  475  мг02/дм3 , зважені речовини -55,0мг/ дм3.

р. Хомора,   смт. Першотравенськ ( біля мосту) , дата відбору 18.05.2017р:

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 104 КУО в 1дм,  патогенна мікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками: інтенсивність запаху- 5 балів, характер-  затхлий ;    ХСК -  396,0 мг02/дм3 , зважені речовини -54,5мг/ дм;

місце злиття р.Случ з р.Хоморою, с.Марківка , дата відбору 18.05.2017р:

за  мікробіологічними показниками : індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 103 КУО в 1дм , патогенна мікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками : інтенсивність запаху-3 бали,  характер -  болотний,    ХСК-51,0 мг02/дм3 ,  зважені речовини -27,5 мг/дм;

 - р. Случ , м. Баранівка. ( зона відпочинку у районі шлюзу ,) дата відбору 17.05.2017р:

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 103 КУО в 1 дм ,  патмікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками:  інтенсивність запаху- 3 бали, характер -  болотний,  ХСК- 42,2 мг02/дм3 , зважені речовини-24,0 мг/дм.

У той же час, вода в річці Хомора вище місця скиду стічних вод (промислових та господарсько-побутових) з труби ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» за мікробіологічними показниками відповідає нормі, лише за хімічним споживанням кисню в незначній мірі перевищує гігієнічні нормативи (результати дослідження відділення лабораторного центру від 18.05.17р. -   індекс лактозопозитивних кишкових паличок -6,0 на 102 КУО в 1дм, патогенна мікрофлора не виділена, інтенсивність запаху- 1 бал, характер -  річковий,  ХСК-  40,3 мг02/дм3 ). Активістами зафіксовані факти скиду неочищених вод із вказаної труби. 

23.05.17р. у річці Случ у  районі м.Баранівки спостерігається масова загибель риби. За цим фактом відбулося засідання районного штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації . У даний час працює оперативна група, до складу якої входять фахівці управління Держпродспоживслужби та залучені начальник Житомирського рибоохоронного патруля, фахівці Житомирської екологічної інспекції. Заплановано відбір зразків риби та води для дослідження в лабораторії екоінспекції.

Баранівським відділенням Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» 23.05.17р. відібрано 3 зразки води з річок Хомора та Случ для санітарно-хімічного та бактеріологічного дослідження.

Управлінням Держпродспоживслужби в Баранівському районі  рекомендовано Баранівському міському голові та Першотравенському селищному голові   заборонити вилов риби, купання, напування худоби, утримання птиці, використання води з  вищезазначених річок.

26.05.17р. відбулось чергове забруднення річки Хомора в районі смт.Першотравенськ та села Глибочок.  Створена  розпорядженням голови райдержадміністрації оперативна група  у складі  представників  Баранівської райдержадміністрації, Управління Держпродспоживслужби в Баранівському районі та Баранівського відділення Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України», слідчого СВ  Баранівського ВП Новоград-Волинського ВП ГУ НП в Житомирській області  до роботи якої приєднались фахівці Державної екологічної інспекції у Житомирській області, виїхала на місце події та провела   обстеження  басейнів р.Хомора та р.Случ  на предмет  їх забруднення.

Встановлено, що вода в р.Хомора такого ж  світло-сірого, місцями білуватого кольору,  дуже мутна, як і була 10.05, 18.05 та 23.05.17р.. На відстані відчувається   запах каналізаційних стоків, у воді спостерігаються сторонні скопичення включень, залишки після процесів гниття та бродіння невідомих речовин.  У районі шлюзу на р.Случ у м.Баранівка на воді спостерігаються плями сіро-білого кольору.

Нижче  місця санкціонованого скиду господарсько-побутових та промислових стоків  після очисних споруд  ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика «Україна»,   які  потрапляють у річку Хомора (на території Полонського району) та на межі Хмельницької і Житомирської областей, вода у річці Хомора  сіро-білуватого кольору, мутна, дуже піниться, має різкий запах каналізаційних стоків. 

У межах смт. Першотравенськ ні мертвої, ні живої риби не виявлено.  Від межі с.Глибочок до міста Баранівки у річці Случ спостерігаються окремі екземпляри мертвого малька, а перед дамбою Баранівської ГЕС на р.Случ  значні скупчення  мертвої риби різних розмірів. 

Слідчим СВ  Баранівського ВП Новоград-Волинського ВП ГУ НП в Житомирській області  складено 3 протоколи огляду місць події та ілюстративні таблиці до них.

З періодичністю 2-3 доби спостерігаються погіршення якості води в них, про що свідчать результати лабораторних досліджень, які проводяться  Баранівським відділенням Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України». Останні результати  дослідження води, що були відібрані 23.05.17р., коли у річці Случ у  районі м.Баранівки також  спостерігалася масова загибель риби:

р.Хомора( межа Житомирської і Хмельницької областей, смт. Першотравенськ) :

 за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 104 КУО в 1дм , при нормі -  5,0 на 103 КУО, патогенна мікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками: інтенсивність запаху перевищує на 3 бали  (становить 4 бали  при  нормі-не більше 1 балу), характер -  затхлий,    ХСК (хімічне споживання кисню) –перевищує допустиму норму у 3,52 рази, перевищення  зважених речовин у 3,8 рази;

р. Хомора(  смт. Першотравенськ у районі мосту):

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 104 КУО в 1дм , патогенна мікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками: інтенсивність запаху перевищує на 3 бали  (становить 4 бали  при  нормі-не більше 1 балу), характер -  затхлий,    ХСК (хімічне споживання кисню) перевищує допустиму норму у 3,52 рази, перевищення  зважених речовин у 3,8 рази;

 - р. Случ , м. Баранівка. ( район мосту):

за  мікробіологічними показниками: індекс лактозопозитивних кишкових паличок -2,4 на 103 КУО в 1 дм ,  патмікрофлора не виділена;

за санітарно-хімічними показниками:  інтенсивність запаху дещо збільшена, характер -  слабо болотний,  ХСК перевищує допустиму норму у 1,5 рази , перевищення  зважених речовин у 1,7 рази.

Баранівським відділенням Новоград-Волинського міжрайонного відділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» та  Державною екологічною інспекцією у Житомирській області 26.05.17р.   відібрані  зразки води з річок Хомора та Случ для санітарно-хімічних та бактеріологічних досліджень.

   

           

Оголошення

Масштаб

Державні
інтернет-ресурси

kmu

vr

zt

child

derzh

Комітет економічних реформ Житомирської області

civic_kmu

uhl6

drv_baner1

NOVA elita

 

 

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

plashka dlya novyn2 121 

 

 

 

banner meet your child 

 

 

 

interakt karta

 

 

 

3