За «круглим столом» обговорили роль місцевих громад у попередженні та протидії торгівлі людьми

12 листопада відбулося засідання районної координаційної ради з питань сімейної, гендерної політики, демографічного розвитку, протидії торгівлі людьми та домашньому насильству, утвореної розпорядженням голови райдержадміністрації №91 від 20.05.2019 р.

До складу цього дорадчого органу увійшли представники райдержадміністрації, управління праці та соціального захисту населення РДА, а також Баранівського ВП Новоград-Волинського відділу поліції та Баранівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості. Очолює районну координаційну раду (на період відсутності заступника голови райдержадміністрації) Микола Олександрович Ковбан, начальник УПСЗН, адже нині питання сімейної, гендерної політики, протидії торгівлі людьми, домашньому насильству віднесено до компетенції Міністерства соціальної політики України, а на місцях, відповідно, цими питаннями займаються управління праці та соціального захисту населення.

Участь у засіданні районної координаційної ради, яке відбулося у приміщенні районної ради, взяли також представники ОТГ, зокрема заступник начальника управління соціального захисту населення Баранівської міської ради Наталія Володимирівна Нікітчина, а також голова Кам’янобрідської селищної ради Володимир Антонович Костінський та секретар Першотравенської селищної ради Лариса Олександрівна Піщанецька.

«Роль об’єднаних територіальних громад у сфері протидії торгівлі людей», - саме такою була тема засідання, яке провела Ірина Германівна Бабенко, голова громадської організації «Жіночий інформаційно-консультативний центр». Уже майже 20 років, як ця громадська організація займається протидією торгівлею людьми на теренах Житомирської області, співпрацюючи з міжнародними структурами, зокрема з Організацією з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), урядами Канади та США. З 2003 року ГО ЖІКЦ також є партнером Міжнародної організації з міграції. 

Із 2014 року «Жіночий інформаційно-консультативний центр» реалізовував проект «Поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, в Україні», у рамках якого була проведена величезна робота, направлена на формування державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, донесення проблеми торгівлі людьми до органів влади усіх рівнів, а також навчання посадових осіб, відповідальних за встановлення статусу осіб, постраждалих від торгівлі людьми. У грудні ц. р. відбудеться обласна конференція, на якій будуть підбиті підсумки проекту. А вже у січні 2020 року, за словами Ірини Бабенко, розпочнеться новий проект – «Роль об’єднаних територіальних громад у сфері протидії торгівлі людьми» за підтримки Фонду сприяння демократії відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. У проекті візьмуть участь 34 ОТГ Житомирщини, у т.ч. й об’єднані територіальні громади Баранівського району. Заплановано проведення тренінгів для бібліотекарів, педагогів, психологів, соціальних працівників, медиків, працівників адміністрацій ОТГ, представників виконкомів, дільничних інспекторів поліції – усіх тих, хто може контактувати з особами, постраждалими від торгівлі людьми, або тими, хто належить до груп ризику – потенційних жертв торговців «живим товаром».

Ххх

Торгівля людьми – це грубе порушення прав людини та злочин проти її гідності й недоторканності

Стаття 149 Кримінального Кодексу України передбачає для злочинців покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 8 років, а якщо жертвою злочину стала неповнолітня особа -  від 5 до 15 років. Але, на жаль, за грати потрапляє лиш невелика кількість злочинців. Чому так відбувається? Торгівля людьми – це злочин, який важко виявити, а його жертви найчастіше мовчать, боячись розголосу (соромляться того, що з ними сталося, вважають себе винними, бояться помсти злочинців тощо). У суспільстві склалося стійке уявлення, що жертвами торгівлі людьми стають лише ті українці, які їдуть працювати за кордон. Але реальність така, що на сьогодні Україна є не лише країною походження жертв торгівлі людьми, а й країною транзиту та країною призначення, де відбувається експлуатація жертви. Тому на місцях посадові особи органів місцевого самоврядування мають виявляти випадки експлуатації на місцевому рівні у приватних підприємствах та домогосподарствах, допомагати поліції у боротьбі з цим злочином. А до людей, які планують їхати працювати за кордон, необхідно донести інформацію, яка убезпечить їх від ризиків потрапити у тенета злочинців, зокрема надати телефони посольств та консульств України, громадських організацій за кордоном, які допомагають постраждалим, тощо

За словами Ірини Бабенко, останніми роками, починаючи з 2012-го, спостерігається переважання трудової експлуатації над сексуальною, і, відповідно, збільшення кількості чоловіків – жертв торгівлі людьми. Наданням Україні безвізового режиму з країнами ЄС також  посприяло збільшенню кількості людей, які, виїхавши у Європу в пошуках роботи, потрапили у руки злочинців.  А найнебезпечнішою країною є залишається Російська Федерація: там у минулому році 610 українців стало жертвами торгівлі людьми. На другом місці – Польща (253 випадки), на третьому – Туреччина (26). І це тільки виявлені факти, а скільки лишилося невиявлених! У випадку з Росією ситуація ускладнюється тим, що ця країна не визнає міжнародного законодавства, за яким люди, втягнені у злочинну діяльність обманним шляхом, вважаються жертвами торгівлі людьми, і тому вже кілька сотень молодих українських чоловіків (серед них – 9 осіб із Житомирської області), які поїхали у РФ працювати кур’єрами, нині засуджені за збут наркотиків на величезні терміни ув’язнення.

Крім трудової та сексуальної експлуатації, вразливі верстви населення – діти, люди похилого віку, інваліди – можуть бути втягнуті в жебракування, що теж є одним із видів торгівлі людьми. Так під час «круглого столу» голова ГО ЖІКЦ розповіла жахливу історію про молоду дівчину – інваліда дитинства із Житомирщини, яку злочинці 3 роки примушували жебракувати на вулиці  Дерибасівській в Одесі.

Торгівля людьми з метою вилучення органів – ще один різновид торгівлі людьми. Так у ході засідання «круглого столу» стало відомо, як в одного із жителів району приблизно 10 років тому була вилучена нирка. Варто зауважити, що злочин «торгівля людьми» не має терміну давності, й ця людина може звернутися до управління праці та соціального захисту населення РДА з метою встановлення статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми. Має право звернутися й та людина, яка добровільно погодилася на вилучення органу, адже згода жертви при кваліфікації цього злочину до уваги не береться.

Ірина Бабенко також розповіла учасникам засідання про те, яким чином діти стають жертвами торгівців «живим товаром». Останнім часом набуло поширення втягнення дітей у порнографію через соцмережі та діяльність так званих «фотостудій» , «модельних агентств» тощо. Так нині на Житомирщині триває судовий процес над злочинцем, який фотографував дітей для ніби-то реклами одягу, а насправді розміщував їхні фото на порносайтах. Також триває судовий процес над злочинцями, які у м.Київ продавали клієнтам 15-річну мешканку одного із сіл Житомирської області. Тож держава впроваджує три напрямки у сфері протидії торгівлі людьми:

-попередження торгівлі людьми (Мінсоцполітики,інші органи виконавчої влади, міжнародні та громадські організації);

-боротьба зі злочинністю, пов’язаною з торгівлею людьми (Національна поліція України та правоохоронні органи);

-надання допомоги та захисту особам, які постраждали від торгівлі людьми (Мінсоцполітики, місцеві державні адміністрації (УПСЗН) та громадські організації).

Особа, якій встановлено статус постраждалої від торгівлі людьми (статус встановлює Мінсоцполітики за поданням управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації), має право на медичну, психологічну, соціальну, правову та іншу необхідну допомогу; тимчасове розміщення у закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми; виплату одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

 

Валентина МУРАВСЬКА, головний спеціаліст у сфері сімейної політики УПСЗН РДА

Про РДА
Структура РДА
Апарат РДА
Структурні підрозділи РДА
Керівництво РДА
Телефонний довідник
Вакансії
Громадська рада
Консультації з громадськістю
Плани роботи
Прийом громадян
Акти
Нормативні акти
Регуляторні акти
Соціально-економічний паспорт
Доступ до публічної інформації
Державний реєстр виборців
Інформації
Запобігання проявам корупції
Соціальний захист
Очищення влади
До уваги суб'єктів господарювання та підприємницької діяльності
Для учасників АТО
Реєстр містобудівних умов та обмежень
Містобудівна документація
Захист прав споживачів
Інформація про результати реалізації державної політики в районі
Паспорти бюджетних програм
Апарат райдержадміністрації
Відділ освіти, охорони здоров’я, сім’ї, молоді, спорту та культури райдержадміністрації
Відділ освіти, охорони здоров’я, сім’ї, молоді, спорту та культури райдержадміністрації
Замовлення підручників

Оголошення

Масштаб

Державні
інтернет-ресурси

kmu

vr

zt

child

derzh

Комітет економічних реформ Житомирської області

civic_kmu

uhl6

drv_baner1

NOVA elita

 

 

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

plashka dlya novyn2 121 

 

 

 

banner meet your child 

 

 

 

interakt karta

 

 

 

3